Az Egyesült Államokban a jelenlegi, magánbiztosítós egészségügyi rendszerben az amerikaiak 15 százaléka nem rendelkezik biztosítással. A Harvard Egyetem orvosainak felmérése szerint a biztosítás nélkül maradók életkilátásai rendkívül rosszak: évente 45 ezren halnak meg az ellátás hiánya miatt.
Az Egyesült Államokban az elmúlt hónapok legfontosabb politikai kérdése az egészségügy átalakítása. A kormány által tervezett reformok minden állampolgár számára lehetővé tennék, hogy az újonnan felállítandó állami biztosítóval kössön szerződést, így azok is, akik a jelenlegi magánbiztosítós rendszerben csak a sürgősségi ellátásra jogosultak. Statisztikák szerint az amerikaiak 16 százaléka - 45 millió ember - nem rendelkezik biztosítással.
A Talking Points Memo blogportál ismerteti a Harvard Egyetem orvosainak kutatását, amely szerint 12 percenként meghal egy amerikai állampolgár azért, mert nem rendelkezik egészségbiztosítással, és nem tudja zsebből fizetni az ellátás költségeit. A kutatást készítő orvosok felhívják rá a figyelmet, hogy a biztosítás hiánya miatt többen halnak mint, mint ahányan autóbalesetben és öngyilkosságban együtt.
Az adatokból kiderül, hogy a biztosítással nem rendelkezőknek körében 40 százalékkal magasabb a nyugdíjkorhatár elérése előtt elhalálozók aránya.
A Talking Points Memo úgy véli, a jelentés megkönnyítheti a Barack Obama által indítványozott egészségügyi reform elfogadását, amelyet a jobboldal sokallja a magas - 2500 milliárd dolláros - költségeket.