Október 23-ától 2010 január 1-jéig nem kell helyi iparűzési adót fizetniük Franciaországban az új beruházást végrehajtó cégeknek - jelentette be csütörtökön Nicolas Sarkozy. A francia államfő a kelet-franciaországi Annecy kisvárosban tartott munkalátogatása után ismertette a legújabb, a pénzügyi válság hatásait kivédeni hivatott intézkedéseket.
A tervek szerint a francia kormány egy úgynevezett állami készenléti alapot is létrehoz, melynek az lesz a feladata, hogy a bajba került stratégiai vállalatokat megsegítse. Ez valójában egy szuverén alapként fog majd működni, melynek létrehozásáról a francia államfő először idén júliusban beszélt. Azt egyelőre nem tudni, hogy a leendő struktúra mennyi pénzt fog kezelni, a Nicolas Sarkozy által elmondottak alapján annyi bizonyos, hogy képesnek kell lennie arra, hogy "masszívan beavatkozzon" a stratégiai vállalatok érdekében, ha arra szükség mutatkozik.
Az államfő a kis- és közepes vállalatokra is gondolt, nekik egy úgynevezett hitelközvetítő létrehozását ígérte meg, melynek az lesz a feladata, hogy ellenőrizze: a bankok valóban folyósítanak-e elegendő hitelt e vállalati kör számára. A kormány világossá tette: a francia pénzintézetek számára kidolgozott 360 milliárd eurós mentőcsomag ellentételezéseként egyebek mellett azt várja, hogy folytassák a vállalatok finanszírozását.
Kérdés, hogy a legújabb bejelentés mennyire tudja felrázni a gazdaság egyre inkább letargiába zuhanó szereplőinek morálját. A statisztikai hivatal csütörtökön közzétett felmérése szerint a francia üzleti hangulat index legutóbb 1993-ban volt annyira alacsony szinten, mint az idén. A megkérdezett vállaltvezetők nem csupán megrendeléseik csökkenéséről számolnak be, hanem úgy látják: rövid távon az árnövekedés is lassulni fog. Ez utóbbi jelenségnek azonban nyertesei is vannak: a statisztikai hivatal adatai szerint ugyanis a pénzügyi válság ellenére a francia háztartások iparcikkekre fordított kiadása szeptemberben 0,6 százalékkal emelkedett az augusztusban mért 0,2 százalékos zsugorodás után.
A felmérés készítői arról is beszámolnak: a trend azért is érdekes, mert az iparcikkek a háztartások összes fogyasztásának egynegyedét teszik ki, így a mostani számok jól jelzik az általános tendencia alakulását. A jelenséget Christine Lagarde gazdasági miniszter örömmel nyugtázta mondván: a fogyasztás meglódulása lényegesen magasabb, mint amire a kormány számított, hozzátéve: "a fogyasztók tudják és érzik, hogy az árak csökkennek, ezért most vásárolnak".